پارک جنگلی سراوان


اگر به رانندگی در جاده های زیبا علاقه دارید حتما سری به پارک جنگلی سراوان بزنید

طبیعت و تماشای زیبایی های آن، حال و هوای خاصی را برای انسان به وجود می آورد. 
 یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان و شهر رشت پارک جنگلی سراوان است اگر به رانندگی در جاده های زیبا علاقه دارید حتما سری به پارک جنگلی سراوان بزنید تا با رانندگی در جاده ی درون پارک و گذر از میان درختانی که در هر فصل به رنگی خاص در می آیند، تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنید. که طبیعتی زیبا را به ما هدیه می دهد و می تواند لحظات خوشی را برای شما به ارمغان میاورد.
از شهر رشت که خارج شویم و طی کردن حدود ۱۷ کیلومتر در جاده رشت - تهران، یکی از جاذبه های دیدنی استان گیلان را میبینیم. پارک جنگلی سراوان، از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎی ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن می باشد ، این پارک از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎی ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ دارا ﺑﻮدن ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﺘﻨﻮع ﮔﯿﺎﻫﯽ و ذﺧﺎﯾﺮ ژﻧﺘﯿﮑﯽ در ﺳﻄﺢ ﮐﺸﻮر و ﺣﺘﯽ در ﺟﻬﺎن ﮐﻢ ﻧﻈﯿﺮ اﺳﺖ و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی بی نظیری را در خود جای داده است.

این پارک جنگلی با داشتن امکانات نسبتا مناسب برای گردشگران آنجا را به مقصدی محبوب برای خانواده ها تبدیل کرده است.
هر چه در پارک پیش می روید، صدای عبور آب بیشتر به گوشتان می رسد و وسوسه می شوید تا لحظه ای توقف نمایید و به تماشای گذر آب در رودخانه ای خروشان بنشینید.
تفاوت مهم واساسی با سایر پارک های جنگلی ، دریاچه و رودخانه ی  مسحورکننده و خروشان این پارک است قطعا جلوه های زیبا و چشم نواز آن شما را غافلگیر می کنند که همچون زمینی پوشیده از چمن به نظر می رسد اما با کمی دقت متوجه حضور دو قایق در این دریاچه زیبا میشوید که شما را به گشت و گذاری متفاوت دعوت می کنند. با سوار شدن بر این قایق ها می توانید به درون جنگل بروید و غرق در سکوت و آرامش، از کشف زیبایی های خلقت لذت ببرید.
تماشای تلالو نور در آب دریاچه و وزش نسیم خنک در میان جنگل همه بهانه های خوبی هستند تا حس اشتیاق را در انسان بیدار کند و او را راهی سفر کنند.
در هر جایی که خسته شدید می توانید توقف کنید و لحظاتی غرق در آرامش و زیبایی این طبیعت چشم نواز شوید ، وجود امکانات مورد نیاز مسافرین در این پارک مثل : آلاچیق ها و تاسیسات رفاهی، سرویس بهداشتی،میز و نیمکت، کباب پز ، محوطه بازی برای کودکان، وسایل بازی کودکان، سطل زباله، سکوی نصب چادر و… این امکان را می دهد که بتوانید با بردن لوازم و وسایل لازم، ساعات خوشی را در کنار دوستان و خانواده تان تجربه کنید.
تفریحات سالم و جالبی برای این پارک تعبیه شده است:
- فضایی برای انجام تفریح پینت بال و امکانات لازم برای آن است. این مکان نخستین زمین پینت بال جنگلی در شمال کشور است که ۱۲۰۰ متر مربع مساحت دارد. حداقل سن برای استفاده از این امکانات ۱۰ سال می باشد.
-یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز در این پارک جنگلی، موتور چهارچرخ هایی است که می توانید از آن استفاده کنید.
-یکی از دیدنی های جذاب این پارک، موزه ی میراث روستایی است که معماری صد ساله مناطق جلگه ای و کوهستانی گیلان و شیوه زندگی روستایی را بازسازی کرده و زندگی مردم این خطه از کشورمان را برای شما به تصویر می کشد و  در تمامی ایام سال گردشگران زیادی را جذب می کند.
بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی سراوان، بهار و تابستان است اما انبوه درختان آن در هر فصلی به شکلی تازه در می آیند.در بهار و تابستان سرسبزی و آب و هوای پاک و بینظیر پارک در پاییز برگ های رنگارنگی که در پارک و جاده پوشیده شده در زمستان سرما و سپیدی برف روی درختان و جاده زیبایی های خدادادی هر فصل این پارک است.
ﻋﻼوه ﺑﺮاین ها، وﺟﻮد ﻣﮑﺎن ﺑﺎ ارزش بسیار زیاد ﺗﺎرﯾﺨﯽ ﮐﺎرواﻧﺴﺮای ﻻت و ﺑﻘﻌﻪ ﻣﺘﺒﺮﮐﻪاﻣﺎﻣﺰاده ﻫﺎﺷﻢ از ﭘﺮﺗﺠﻤﻊ ﺗﺮﯾﻦ اﻣﺎﮐﻦ ﻣﺬﻫﺒﯽ اﺳﺘﺎن گیلان به شمار می رود، بر اهیمت پارک چنگلی سراوان افزوده است.

وﺟﻮد ﺑﺎزارﻫﺎی ﻫﻔﺘﮕﯽ از ﺟﻤﻠﻪ وﯾﮋﮔﯿﻬﺎی اﻗﺘﺼﺎدی و اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺑﻮده و در اﯾﻦ ﺑﺎزارﻫﺎ  ﮐﺎﻻ و ﺧﺪﻣﺎت و ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﺧﺮﯾﺪ و ﻓﺮوش ﺻﻨﺎﯾﻊ دﺳﺘﯽ ﺻﻮرت ﻣﯽ ﮔﯿﺮد و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺑﺮﭘﺎﯾﯽ ﻣﺮاﺳﻢ ﮐﺸﺘﯽ ﮔﯿﻠﻪ ﻣﺮدی و اﺳﺐ ﺳﻮاری و دﯾﮕﺮ ﺳﻨﺘﻬﺎی ﺑﻮﻣﯽ ﻣﻨﻄﻘﻪ از دﯾﮕﺮ ﻣﺸﺨﺼﺎت ﺟﺎﻟﺐ ﺗﻮﺟﻪ ﺳﺮاوان اﺳﺖ.

براي سفر به پارک جنگلي سراوان نگران اقامت نباشيد. شما مي توانيد در خانه هاي روستايي، ويلاها و سوييت ها و هتل ها و مهمانسراهاي شهرهاي اطراف اقامت کنيد و يا با کمپينگ در طبيعت تجربه اي تازه را براي خودتان رقم بزنيد چرا که در اين پارک، سکوهايي براي چادر زدن وجود دارد.

کلمات کلیدی: گردشگری گیلان گردشگری رشت پارک جنگلی پارک جنگلی سراوان مناطق دیدنی رشت مناطق دیدنی گیلان