جاده بکر و زیبای اسالم خلخال


جاده ای در کشور عزیزمان وجود دارد که مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است

جاده ای در کشور عزیزمان وجود دارد که مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است و به بهشت طبیعت ایران معروف شده است.
جاده اسالم به خلخال یکی از جاذبه های گردشگری ایران میباشد که ناشناخته مانده است و این یک حسن بزرگ این جاده می باشد. جاده ای با یک مسیر پیچ  در پیچ که از خلخال در استان اردبیل شروع شده و با طی فاصله ای 70 کیلومتری به اسالم در استان گیلان منتهی می شود و حدود 40 کیلومتر رویایی با پوشش جنگلی و 30 کیلومتر رویایی کوه و چمن زار پوشانده است که مناظر شگفت انگیزی را بوجود آورده است.
در گذشته جاده به معنای امروزی وجود نداشت و تردد از طریق نشانه هایی که در مسیر بود، ممکن می شد. کم کم جاده هایی مشخص شدند و روز به روز شکل متفاوتی پیدا کردند. این جاده ها در مناطق مختلف به زیبایی هایی خاص آراسته شدند و جلوه برخی از آنها به حدی چشم نواز و تماشایی شد که به عنوان یک جاذبه گردشگری، طرفداران زیادی پیدا کردند.
جاده اسالم و خلخال یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است و برخورداری از این شرایط خاص  به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته می شود.
قرار گرفتن این جاده در شمال کشور، آن را تحت تاثیر اقلیم خاص این منطقه قرار داده؛ به طوری که در اغلب فصول سال بارش باران در آن مشاهده می شود.
در نزدیکی خلخال ارتفاع زیاد جاده باعث شده تا دمای هوا حتی در تابستان نیز سرد باشد و تجربه ای متفاوت برای تان رقم بزند در واقع هر لحظه در این جاده باید منتظر غافلگیر شدن باشید ، ممکن است هوا صاف باشد؛ اما به یک باره در بخشی از جاده مه به سراغ تان می آید و در قسمتی دیگر شاهد بارش باران باشید.
رطوبت و مه نیز مهمان همیشگی این جاده است چرا که در همسایگی آن، دریای خزر قرار دارد و همین بر جاذبه ها و چشم اندازهایی مسحورکننده جاده می افزاید.
این جاده به قدری زیبا است که بارها شما را مجبور به توقف و غرق شدن در زیبایی های بی بدیل می کنند و لحظاتی شیرین و فراموش نشدنی را برای شما به ارمغان می آورد پس در گذر از این جاده رویایی صبور باشید و وقتی را هم به لذت بردن از این زیبایی ها اختصاص دهید.
رودخانه ای در ابتدای مسیر شما را با جوش و خروش خود همراهی می کند که در بیشتر قسمت های مسیر می توانید این رودخانه را ببینید و حتا لحظاتی را در کنار آن اتراق کنید.
در جای جای دشت های سرسبز این جاده زیبا حضور گله های اسب و رمه های گوسفندان در حال چرا، یکی از رویایی ترین تصاویر را پیش روی تان قرار می دهد که هیچ گاه آن را از یاد نمی برید و تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که در کنار هم چیده شده‌اند به شما این حس را میدهد تا بی هیچ سابقه و ذوق ادبی شاعرتان کند.

بهترین زمان برای لذت بردن از زیبایی های این جاده فصول بهار و تابستان تا اواسط پاییز است.
در بهار و ماه های اردیبهشت و خرداد طبیعت چشم نواز این جاده، لباسی از گل های شقایق بر تن می کند و با غرق شدن در مه، شگفتی خاصی را در معرض دید گردشگران قرار میدهد. بخشی از این دشت ها بالاتر از ییلاقی به نام متش و نرسیده به گردنه الماس در ییلاق کرمون واقع شده اند و می توانید به دیدن آنها بروید.
برای فراموش کردن گرمای تابستان، سفر به این جاده را به شما پیشنهاد میدهیم تا با نسیم خنک، داغی آفتاب را از تن تان بشوید.
با رنگین شدن برگ درختان در پاییز، لباسی هزار رنگ بر تن طبیعت در این جاده می نشیند و بر جلوه های زیبای آن می افزاید.
سرمای هوا در این منطقه و بارش برف باعث می شود که در برخی روزها، این جاده بسته باشد. پس اگر در زمستان قصد گذر از این جاده را داشتید حتما وسایل مورد نیاز برای خودروی خود در سفرهای زمستانی را به همراه داشته باشید و پیش از حرکت از باز بودن جاده مطمئن شوید. 
اگر وقت کافی داشته باشید می توانید مسيرهای فرعی را دنبال کنید تا دیدنی هایی بیشتر و تازه را کشف کنید. دیدنی هایی همچون دریاچه، آبشار، گلزار و ... شاید هم توانستید گوشه ای از حیات وحش این منطقه و حیواناتی همچون خرس، پلنگ و گوزن‌های زیبا را نیز ببینید.
در نزدیکی خلخال آب گرم معروفی به نام "کیوی" وجود دارد که بر عکس بسیاری از شهرهایی که آب گرم دارند موج مسافر در آن به چشم نمی خورد و با خیال آسوده از دغدغه های شلوغی مثل پیدا کردن جای پارک و اقامت و ترافیک می توانید درآن اتراق کنید و تنی به آب بزنید.
اگر خواستید شب را در این منطقه بگذرانید سراغ مردم محلی بروید و از خانه ها و کلبه های اجاره ای استفاده کنید. البته گردشگران ترجیح می دهند شب را در دل طبیعت بگذرانند و اقامتی متفاوت را تجربه کنند. بهتر است برای این کار لوازم مورد نیاز را با خود ببرید چرا که محل های مناسب کمپینگ در طبیعت این جاده به ویژه در مناطق روستایی و عشایر نشین به راحتی پیدا می شود.
طبیعت بکر و دست نخورده، زیبائی های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل های ناب، وجود آبشار و دریاچه، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و... از جمله ویژگی هایی است که گردشگران می توانند در طول سفر شان به این جاده از آن بهره ببرند

کلمات کلیدی: بهشت گیلان جاده دیدینی اسالم خلخال طبیعت بکر و زیبا جاده کوهستانی و زیبا در شمال گردشگری گیلان