باغ محتشم رشت


قدیمی ترین پارک در شهر رشت و مربوط به دوره قاجاریه

قدیمی ترین  پارک رشت که قدمت آن به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می رسد،باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی یا پارک شهر ، رشت میباشد.
که امروزه بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
یکی از افراد ثروتمند و طراز اول ایران در دوران ناصرالدین شاه به نام اکبر خان بیگلربیگی که اجاره دار گمرکات شمال کشور بود،احداث این پارک آغاز کرد و در همان زمان نهال های کوچک و نحیفی که در آن زمان به دستور اکبر خان کاشته شدند، امروزه درختان تنومندی هستند که مجموعه پارک شهر رشت را تشکیل می دهندو درون این باغ زیبا را معبر کشی کردند و یک عمارت تابستانی باشکوه به نام عمارت کلاه فرنگی هم در مرکز آن احداث کردند. تمامی اقدامات صورت گرفته در این باغ، زیر نظر نظر شخص اکبر خان صورت گرفت.
در ضلع جنوبی باغ محتشم عمارت کلاه فرنگی قرار دارد.بنای کلاه فرنگی چند ضلعی است و همین مورد باعث شده است ک زیبایی این بنا را دوچندان کند آنرا از یکنواختی دور کند .
نمای بیرون این عمارت زیبا طوری است که به نظر سه طبقه است اما در واقع این عمارت چهار طبقه است.
طبقه اول و دوم این عمارت تاریخی هر یک دو اتاق دارد و این اتاق ها هر یک به وسیله پنجره  هایی نورگیری داخلی و تهویه مناسب را در فصل گرم سال فراهم می کنند.
بلندترین اتاق این عمارت هشت  گوش و از هر سو دارای پنجره هایی است که رو به باغ باز می شود و مصالح به کار رفته در آن آجر، چوب و گچ است و بام آن به صورت خرپشته ای و پوشش آن از جنس سفال خمره ای تعبیه شده، که در زیر آن سفال هایی جهت عایق بندی گرمایی و سرمایی ساختمان قرار گرفته است.
این باغ در گذشته محلی برا سکونت تابستانی حکمرانان و فرماندارن بود چون از محلات کم تردد رشت بود.
بعد ها که شهر توسعه پیدا کرد و جمعیت زیاد شد  و خیابان  های ارتباطی در کنار این پارک جهت دسترسی به مرکز شهر و احداث بنای استانداری و شهرک بازی کودکان در ضلع غربی این پارک موجب شده تا این عوامل آرامش و سکوت محل و منطقه را تحت تأثیر قرار دهد.
علت انتخاب نام کلاه فرنگی برای این عمارت به علت شباهت فراوان طبقه بالای آن به کلاه سیلیندری (فرنگی) است.
امروزه ازاین عمارت بعنوان مرکز آموزش و هنرهای دستی استفاده میشود و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

رودخانه گوهررود از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زیبایی محیط اطراف بنا را دو چندان می سازد همچنین این بوستان دارای یک برکه طبیعی زیبا با دو فواره است که همراه با درختان قدیمی به جذابیت آن افزوده است.
این باغ، پارک اصلی شهر رشت است، بنابراین نباید نگرانی در زمینه وجود امکانات و تسهیلات در آن داشته باشید. 
امکانات تفریحی و رفاهی زیادی در این پارک برای مسافران وجو دارد از جمله:عمارت کلاه فرنگی، زمین بازی کودکان، زمین های ورزش، نمازخانه، سرویس بهداشتی و مبلمان پارکی، وسایل ورزشی همگانی، کانون پرورش فکری کودکان، آبنما و..
 

کلمات کلیدی: باغ تاریخی رشت پارک شهر رشت باغ محتشم پارک محتشم عمارت کلاه فرنگی