قلعه رودخوان


قلعه رودخوان نام بزرگترین قلعه آجری ایران را به خود اختصاص داده است

بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن، بنایی تاریخی در میان درختان سر به فلک کشیده و در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر ارتفاع از سطح دریا  در بین جاذبه های بکر این استان، یکی از مشهورترین آن در دل جنگل قلعه رودخان قرار دارد خودنمایی می کند وبه عنوان بزرگترین قلعه آجری ایران را به خود اختصاص داده است و در پارک جنگلی قلعه رودخان قرار دارد. این جاذبه دیدنی به نام های دژ رودخان یا قلعه حسامی نیز شناخته می شود. این قلعه به دوره سلجوقیان مربوط میشود و سفری متفاوت را برای تان رقم می زند که در آن، ناگزیر به پیاده روی نیمه سنگین می شوید و طبیعت گردی و سفری فرهنگی-تاریخی را تجربه می کنید برای رسیدن به قلعه باید پای رفتن داشت و بالا رفتن از پلکانی طولانی را به جان خرید.درسمت راست این قلعه، رودخانه ای از شمال به جنوب جریان دارد كه از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و زیبایی خاصی به محیط داده است که به علت قرارگیری این قلعه در کنار رودخانه نام های باستانی دژ رودگان یا روگان را هم به آن اختصاص میدهند  که در گذر زمان به قلعه رودخان تغییر نام پیدا کرده است. 
عظمت خاص این قلعه بخاطر انتخاب مکان مناسب، بهره گیری از مصالح مقاوم، به کارگیری شیوه های مختلف معماری و ایجاد اشکال هندسی متنوع است که در مجموع، هیبتی منحصربفرد را به آن داده است.
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان، بنا به ضرورت عملیات مرمت و استحکام بخشی، بنای قلعه رودخان را در دستور کار خود قرار داده است.

کلمات کلیدی: قلعه رودخوان جنگل زیبا قلغع تاریخی در فومن ارتفاعات استان گیلان