سقالکسار


دریاچه سقالکسار یکی از بزرگترین دریاچه ها می باشد

گاهی یک تابلوی نقاشی زیبا یا یک دریاچه که دورتادورش سرسبز است در مرکز توجه قرار می گیرد ،جالب است بدانید یک روستای بکر و زیبا در شمال ایران و در روستای "سقالکسار " وجود دارد که چشمان هر بیننده ای را به خود جلب می کند و این دریاچه یکی از بزرگترین دریاچه ها می باشد که در ۱۵ کیلومتری شهر شفت و بین راه جیرده شفت تا آقا سید شریف قراردارد.
در اطراف مزار آقا سید شریف در نزدیکی شهرستان شفت دریاچه های متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار زیبایی می باشد.
واژه سقالکسار به معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمهٔ موجود در آن آب می‌خوردند و به این نام مشهور شد.
دریاچه سقالکسار برای گردشگرانی مناسب است که می خواهند از هیاهوی شهر به سکوت و صدای طبیعت مهاجرت کنند در سقالکسار تا چشم کار می‌کند، همه چیز جلوه گر زیبایی‌های خلقت است، درختانی که انعکاس تصویرشان در آب می‌رقصد، زمینی که با آب دست به دست هم داده اند و آرامش را به مهمانانشان هدیه ‌کنند ، با چشم اندازی زیبا و طننین انداز، هرساله تعداد زیادی گردشگر را به این روستا میکشاند.سکوت زیبایی که اطراف این دریاچه را در برگرفته، مدیون وجود درختان سر به فلک کشیده است. این سکوت، آرامشی عجیب و زیبا به مردم این منطقه و گردشگران میدهد. اگر عاشق سرگرمی و ورزش کردن میباشید، میتوانید از قایق های روی دریاچه استفاده کنید.از دیگر جاذبه های گردشگری میتوان به شالیزارهای زیبا در اطراف دریاچه اشاره کرد که با عطر خوشبوی برنج گیلانی که در فضا موجود است، جلوه ی زیبایی را به این منطقه داده است. دیدن مردمی که در شالیزار کار میکنند مخصوصا در زمان برداشت، زیبایی دو چندان به این منطقه داده است.اکثر افرادی که در به این منطقه سفر کرده اند، این منظره را برای اطرافیان بازگو کرده اند.شاید این منظره که چشم از تماشایش سیر نمی‌شود، به ندرت تکرار شود.
یکی دیگر از جاذبه‌های خیره کننده سقالکسار وجود ویلایی است که در وسط دریاچه ساخته شده است و در فصول مختلف سال و با توجه به میزان بارش این ویلا در آب فرو می‌رود و گاهی تا سقف در زیر آب می‌رود این ویلا نمادین است و قابل سکونت نیست.

پاکیزگی این روستا یکی از ویژگی‌های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزگی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست مبنی بر اینکه در هنگام ورود، مبلغی را بعنوان وودی از گردشگران دریافت می‌کنند و یک کیسه‌زباله به آن‌ها می‌دهند تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، درصورتی‌که کیسه‌های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود مقداری از پول ورودی دریافت شده به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق مؤثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد
 

کلمات کلیدی: روستای سقالکسار سدخاکی سقالکسار دریاچه سقالکسار