دریاچه ویستان بره سر


سکوت و دوری از هیاهوی شهر از ویژگی های ارزشمند این منطقه است

رودبار و سد منجیل را خیلی از ما دیده ایم ، اما " دریاچه ویستان بره سر " را نه.
از منطقه ای بکر با دریاچه ای رویایی که اطرافش را حلقه ای سبز از درختان راش از یک طرف بر روی پا ایستاده اند و بر تن تپه خود را تا به آسمان کشیده اند ، تصویرشان در آب ، رنگ سبزی را بوجود آورده در کنار آبی آسمان ، ترکیبی خیره کننده را بوجود آورده. و نامش این روزها بر سر زبان بسیاری از طبیعت گردان افتاده است صحبت میکنیم . این دریاچه زیبا پنهان شده در پس جاده های جنگلی و سنگلاخی با نام " ویستان " که گرچه در نزدیکی شهر رودبار است اما کمتر کسی آن را دیده.
دریاچه ویستان ، منطقه ای کوهستانی و ییلاقی قرار گرفته تا آسمان را ، بر روی زمین آورده و چشمانتان را مهمان تماشای رقص ابرها در آب کند.
این زیبایی بی نظیر حاصل زلزله ای است که در گذشته رخ داده.
آب دریاچه نیز از چشمه های زیرزمینی و آب های جاری در کوهستان های اطراف تامین می شود.
سکوت و دوری از هیاهوی شهر از ویژگی های ارزشمند این منطقه است که در بهار و تابستان ، تنها آواز پرندگان سکوت دریاچه را بهم می زند و در پاییز هم ، هزار رنگ از برگ درختان قرض می گیرد و در زمستان  میان سپیدی برف خودنمایی می کند.
به لب آب که میرسی ، ماهی ها را در آب می بینی که نه صید شده اند و نه از آلودگی تلف و پرندگان نیز بر شاخه ها می خوانند در آنجا آدمی به هیچ چیز جز آزادی فکر و آرامش خود نمی اندیشد آرامشی که این تکه ی آبی که از آسمان بر روی زمین افتاده است به تو می دهد ، با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.
می توان در مراتع پیاده روی کرد و در دریاچه ماهیگیری و شب  ها در مجاورت دریاچه چادر خود را برپا کنید یا خانه های روستایی ییلاق های اطراف را انتخاب کرده و آنجا اقامت کنید.
بره سر به خاطر داشتن علفزارها و گیاهان متنوعی که دارد ، دامداری و زنبور داری در آن رواج دارد.
بنابراین جز لذت بردن از طبیعت ، می توانید از این منطقه عسل و لبنیات تازه را هم به عنوان سوغات با خود ببرید.
این دریاچه فاقد هر گونه امکانات رفاهی است ، اما همین مورد به اضافه سخت بودن مسیر دسترسی به آن ، باعث شده است تا اطراف دریاچه همچنان پاک و دست نخورده باقی بماند و این شاید به نفع محیط زیست منطقه باشد.

برای رسیدن به روستای بره سر و دریاچه ویستان دو مسیر وجود دارد. به غیر از زیبایی های مقصد، مسیر نیز بسیار زیباست!

مسیر اول(برای انواع خودرو): این مسیر آسفالت می باشد و انواع خودروهای سواری می توانند عبور کنند.وارد اتوبان قزوین-رشت شده و مسیر را تا شهر رستم آباد طی کنید، از سمت شرق شهر رستم آباد مسیر را به سمت جاده توتکابن / بره سر ( حدود ۴۵ کیلومتر ) تغییر دهید و با طی کردن مسیری زیبا و کوهستانی و با گذشتن از روستاهای سندس ،حاجی ده، برارود، سیاه رود و …. به روستای بره سر برسید . مسیر جاده از دره ها و کوههای سرسبز و زیبا می گذرد که توقف در مسیر، عکاسی و لذت بردن از زیبایی های تمام نشدنی منطقه را می طلب!

مسیر دوم(طی نموندن این مسیر با خودروهای دو دفرانسیل توصیه می شود): عرض کم مسیر و چاله چوله های متعدد، مه غلیط و با توجه به فصل، بارش ها، باعث خطرناک شدن و سخت شدن مسیر می شود) اتوبان قزوین -رشت را ادامه دهید تا به لوشان برسید، از لوشان به سمت جیرنده و داماش (حدود ۹۵ کیلومتر)، از داماش تا بره سر جاده ای خاکی به مسافت ۱۰ کیلومتر می باشد.
این منطقه به دلیل کوهستانی بودن و قرار گرفتن دریاچه در دره برای فصول گرم سال پیشنهاد میگردد.

کلمات کلیدی: دریاچه در رودبار دریاچه بکر در گیلان دریاچه بره سر دریاچه ویستان