منطقه ییلاقی دشت النزه


ییلاقات استان گیلان جزو مناطقی هستند که در فصل تابستان به مکان مناسبی برای گردشگری میباشند.

استان های گیلان و مازندران یکی از بهترین مناطق توریستی که باب میل همه ی مردم در نقاط مختلف کشور هست که در اصطلاح  در هنگام سفر این دو استان کاملا با هم یکی شده و آن را به عنوان شمال می شناسیم.
ییلاقات استان گیلان جزو مناطقی هستند که در فصل تابستان به مکان مناسبی برای گردشگری میباشند.
بدون اغراق ییلاقات گیلان بهشتی فرا زمینی است که در روزهای گرم سال، خنکای لذت بخشی را برای گردشگران به ارمغان می آورند و خستگی را از تن هر مسافری به در می کنند.
ییلاق النزه منطقه‌ای طبیعی و سرسبز،که اطرف آن را کوه‌های زیبا،طبیعت بکـر درختـان راش سر به فلک کشیده شهرستان شاندرمن احاطه کرده است برای دسترسی به این دشت بکر و دلنواز جاده آسفالته از مسیر بسیار دلنشین و پوشیده از گیاهان عبور می کنید و هنگامی که قصد سفر به دشت النزه را دارید باید از روستاهای مختلفی عبور کنید،علاوه بر جاذبه های طبیعی بی بدیل دارای حس و حال مذهبی نیز می باشد. دلیل این امر وجود بقعه امامزاده ابراهیم در دشت النزه است که تا آن جا 5 دقیقه پیاده روی میتوان کرد و لذت برد. 
قدمت بالای این منطقه را میتوان از درخت تنومند ۲۰۰ ساله که در این امامزاده قرار دارد تخمین زد.به این درخت، نخ های رنگی، پارچه سبز رنگ و تکه سفال آویزان شده که نوعی نذر محسوب می شود.
ساختمان بقعه چوبی و بسیار کوچک و قدیمی است، ضریح بسیار کوچک ، ساده و پوشیده از پارچه های سبز، با چندین چراغ بر روی آن تزئین شده. روبروی این بقعه چشمه زیبا و بزرگی دیده می شود.در این منطقه درختان ولیک سرخ و سیاه ، گلابی وحشی، گردو، آلوچه وحشی روییده است.
از دشت النزه به آبشار واشیاره راه دارد که راه طولانی است و پیاده روی 3کیلومتری دارد
معنی کلمه واشیار در زبان تالشی ،به مانند باد است.
ارتفاع این آبشار نزدیک به ۱۲ متر است. مسیر دسترسی به این آبشار بدلیل فرسایش سنگها توسط جریان آب دره ، در بعضی از نقاط بصورت دیواره ای است. در تابستانها و در روز های گرم سال امکان آبتنی کردن و رفتن در زیر آبشار امکان پذیر است.در گذشته عمق حوضچه زیر آبشار نزدیک به ۲ متر بود ولی در سال های اخیر بدلیل پرشدن داخل حوضچه از جابجایی سنگها ی کوچک در بالا دست  عمق آن به کمتر از ۱.۵ متر کاهش یافته است.
چشمه های متعدد،آب و هوای ییلاقی و مطبوع ، صدای پرندگـــان،صدای آب،صدای رمـه های گوسفندان و بــزها، گـله های اسب هـای وحشی، حضور گاو و گاومیش در فصل بهاروتابستان تجربه دیدن طبیعتی بــکر و منحصر بفرد را به هـر بیننده ای میـدهد.
دشت النزه چندین کوه بلند نیز دارد که کوه پیلم در شمال کوه شعله مرتفع ترین کوه این ناحیه می باشد.
با توجه نوع اقلیم و آب و هوای کوهستانی در ییــلاقات شاندرمن شب ها حتی درتابستان هم سرد است و آسمان شب در صورت عدم وجود مه با هــوایی پاک و عاری از هــرگونه آلودگی ، ستارگان شب را درخشان تر در چشم بیننده می نمایاند در آن منطقه برای گرمایش از بخاری هیزمی استفاده میشود که بوی سوخت هیزم و طبیعت زیبا و دل انگیز فضایی دلربا برای مسافران ایجاد میکند.
زندگی در این ییلاق به سبک  سنتی خود جریـان دارد و شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم که ساکنین این منطقه عموماٌ بومی بوده و به شکل آبا و اجدادی در این خطه زندگی می‌کنند. خانه‌های زیبای دشت‌النزه با تخته و چوب ساخته شده است و سقف آن‌ها نیز به نام شیروانی حلبی یا لت پوشیده شده‌اند.
همچنین گـــاهی اوقـات هم برای پخت غذا و یا دم کردن چای نیز از این بخاری ها استفاده می شود.دور هم نشینی در شبهای سرد و نوشیدن چای و خوردن ازگیل و گلابی وحشی نگهداری شده در آب نمک در کنار بخاری هیزمی و عدم دسترسی به آنتن های اپراتورتلفن همراه میتواند باعث لذت بردن از تک تک لحظات و باهم بودن بشود.


 

کلمات کلیدی: ییلاق گیلان دشت النزه دشت خوش آب و هوا ییلاق ماسال